Zagroda Maziarska w Łosiu - Skansenova

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zagroda Maziarska w Łosiu

losie bar

Zagroda Maziarska (najmłodszy oddział Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów) jest jedynym na świecie muzeum, którego działalność skupia się na prezentowaniu tradycyjnych form spedycji i dystrybucji produktów ropopochodnych. Położona w centrum wsi Łosie (łem. Лося), stanowi fragment dawnej, zabytkowej zabudowy wsi, słynącej niegdyś z wyrobu i handlu mazią używaną powszechnie do smarowania drewnianych osi wozów. Maziarstwo – fach uprawiany przez niemalże wszystkich mężczyzn we wsi – stało się znakiem rozpoznawczym tej niezwykłej łemkowskiej wsi. Było tak aż do czasu wysiedlenia mieszkańców w ramach akcji „Wisła” w roku 1947. Obszar handlowy maziarzy był niezwykle szeroki i obejmował całą Europę Środkowo-Wschodnią. Zagroda maziarska – niewielkie muzeum – jest wizytówką wsi, fragmentem dawnego świata prezentującego fascynującą historię wsi i maziarstwa. O utworzenie placówki muzealnej w Łosiu wieloletnie starania czynili łemkowscy działacze kultury, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Łosia. W 2009 roku Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów zakupiło niezamieszkałą zagrodę w Łosiu z końca XIX wieku, z przeznaczeniem na oddział muzeum pn. „Zagroda Maziarska”. Po gruntownym remoncie obiektów urządzono tu ekspozycję poświęconą historii dawnego zawodu. W skład wielobudynkowej zagrody wchodzą: chałupa, zwana przez Łemków chyżą, wolno stojący budynek gospodarczy (stajnia z wozownią) oraz spichlerz. Zabudowa w Łosiu różni się od innych łemkowskich wsi. Nie dominują tu długie zagrody jednobudynkowe – mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną i pomieszczenia gospodarcze. W Łosiu końca XIX wieku budowano wygodne domy mieszkalne i wolno stojące zabudowania gospodarcze. W 2018 roku zagroda wzbogaciła się o kolejny budynek – przeniesioną z Bartnego chyżę z 1928 roku. Wśród eksponatów znajdują się oryginalne wozy maziarskie.

Zagroda oferuje szeroki wachlarz warsztatów i lekcji muzealnych. Organizowane są w niej wystawy, spotkania oraz imprezy plenerowe, z których największą popularnością cieszy się sierpniowe „Święto Maziarzy”.

Galeria zdjęć archiwalnych

Udostępnij

mini logotypy 1

Przewiń do góry