Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - Skansenova

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

wygielzow bar

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie jest skansenem regionalnym prezentującym kulturę ludową wsi i małych miasteczek zamieszkałych przez grupę etnograficzną Krakowiaków Zachodnich. Budowę skansenu w Wygiełzowie rozpoczęto w 1968 roku z inicjatywy dr Hanny Pieńkowskiej. Wybór miejsca na lokalizację skansenu był związany z zakończoną rok później konserwacją zrujnowanego Zamku Lipowiec. U podnóża XIII-wiecznego zamku biskupów krakowskich zgromadzono zabytki budownictwa ludowego. Krakowiaków Zachodnich od innych grup etnograficznych odróżniają m.in. architektura oraz strój ludowy. Obecnie na terenie skansenu o powierzchni ponad 5 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się: dwór, zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury nadwiślańskiej. Eksponowane wnętrza mieszkalne są wyposażone w: dawne meble, sprzęty, naczynia, części ubioru, obrazy i wszelkie przedmioty prezentujące bogatą tradycję zachodniej części Małopolski. Prócz zabytków kultury materialnej we wnętrzach znajdują się eksponaty pokazujące duchowe i społeczne aspekty życia wsi, m.in. obrzędowość, magię, wierzenia, medycynę ludową.

Wiedzę o tradycji regionu wzbogacają tematyczne wystawy etnograficzne, poświęcone obrzędom związanym z okresem świąt Wielkiej Nocy, Bożego Narodzenia czy charakterystycznemu dla tego terenu rzemiosłu, tj. garncarstwu, tkactwu, wikliniarstwu. Przez wiele lat działalności w skansenie udało się zgromadzić ciekawe kolekcje, m.in. strojów ludowych, wyrobów ceramicznych, rzeźby ludowej, oleodruków oraz szopek krakowskich. Obecnie jedną z najbardziej okazałych i charakterystycznych budowli na terenie muzeum jest dwór z Drogini z 1730 roku. Wraz z otaczającym go założeniem parkowym stanowi cenny zabytek architektury rezydencjalnej, który wzbogacił ekspozycję budownictwa wiejskiego w skansenie. Wnętrze dworu z amfiladowym układem pomieszczeń i centralnie usytuowaną przelotową sienią zostało zaadaptowane na potrzeby działalności muzealnej oraz administracyjnej. W części ekspozycyjnej znajduje się wystawa stała zaaranżowanych wnętrz dworskich „Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej na przestrzeni wieku od połowy XIX wieku do 1945 roku”.

Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, obok pracy naukowej i konserwatorskiej, zajmuje się popularyzacją kultury ludowej poprzez zróżnicowaną działalność animacyjną, do której należą m.in. lekcje i warsztaty muzealne oraz imprezy folklorystyczne. Cyklicznym imprezom towarzyszą spotkania z twórcami ludowymi, rzemieślnikami, występy zespołów, a także kiermasz rękodzieła. Najbardziej prestiżową formą działalności muzeum jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, organizowany we współpracy z Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Obok ekspozycji stałych w skansenie można zwiedzać wystawy czasowe, przygotowane ze zbiorów własnych lub innych muzeów.

Galeria zdjęć archiwalnych

Udostępnij

mini logotypy 1

Przewiń do góry