Zagroda Maziarska w Łosiu - Skansenova

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.

Zagroda Maziarska w Łosiu

losie bar

There is no translation available.

Zagroda Maziarska (najmłodszy oddział Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów) jest jedynym na świecie muzeum, którego działalność skupia się na prezentowaniu tradycyjnych form spedycji i dystrybucji produktów ropopochodnych. Położona w centrum wsi Łosie (łem. Лося), stanowi fragment dawnej, zabytkowej zabudowy wsi, słynącej niegdyś z wyrobu i handlu mazią używaną powszechnie do smarowania drewnianych osi wozów. Maziarstwo – fach uprawiany przez niemalże wszystkich mężczyzn we wsi – stało się znakiem rozpoznawczym tej niezwykłej łemkowskiej wsi. Było tak aż do czasu wysiedlenia mieszkańców w ramach akcji „Wisła” w roku 1947. Obszar handlowy maziarzy był niezwykle szeroki i obejmował całą Europę Środkowo-Wschodnią. Zagroda maziarska – niewielkie muzeum – jest wizytówką wsi, fragmentem dawnego świata prezentującego fascynującą historię wsi i maziarstwa. O utworzenie placówki muzealnej w Łosiu wieloletnie starania czynili łemkowscy działacze kultury, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Łosia. W 2009 roku Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów zakupiło niezamieszkałą zagrodę w Łosiu z końca XIX wieku, z przeznaczeniem na oddział muzeum pn. „Zagroda Maziarska”. Po gruntownym remoncie obiektów urządzono tu ekspozycję poświęconą historii dawnego zawodu. W skład wielobudynkowej zagrody wchodzą: chałupa, zwana przez Łemków chyżą, wolno stojący budynek gospodarczy (stajnia z wozownią) oraz spichlerz. Zabudowa w Łosiu różni się od innych łemkowskich wsi. Nie dominują tu długie zagrody jednobudynkowe – mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną i pomieszczenia gospodarcze. W Łosiu końca XIX wieku budowano wygodne domy mieszkalne i wolno stojące zabudowania gospodarcze. W 2018 roku zagroda wzbogaciła się o kolejny budynek – przeniesioną z Bartnego chyżę z 1928 roku. Wśród eksponatów znajdują się oryginalne wozy maziarskie.

Zagroda oferuje szeroki wachlarz warsztatów i lekcji muzealnych. Organizowane są w niej wystawy, spotkania oraz imprezy plenerowe, z których największą popularnością cieszy się sierpniowe „Święto Maziarzy”.

Galeria zdjęć archiwalnych

Share

mini logotypy 1

Scroll top