Muzeum Regionalne w Dobczycach - Skansenova

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.

Muzeum Regionalne w Dobczycach

dobczyce bar

There is no translation available.

Początki skansenu sięgają 1967 roku. W ciągu kilkunastu kolejnych lat na wzgórze zamkowe przeniesiono kilka cennych obiektów architektury drewnianej z okolicznych miejscowości. Eksponaty, które można zobaczyć w skansenie, zostały zgromadzone dzięki ofiarności i zaangażowaniu wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Obecnie skansen tworzą cztery zabytkowe budynki oraz specjalne zabudowania powstałe dla celów ekspozycyjnych i magazynowych. 
Kuźnia zaaranżowana jest w dawnym spichlerzu z 1863 roku, przeniesionym z Zagórzan (gmina Gdów). Wyposażenie warsztatu pochodzi z kuźni w Kornatce, w której pracowało kilka pokoleń kowali z rodziny Czyrnków, oraz kuźni Stanisława Nowaka z Sieprawia.
Budynek karczmy, datowany na 1830 rok, został przeniesiony z Krzyszkowic (gmina Myślenice) i posadowiony pod zamkiem. W karczmie można zobaczyć wystawy obrazujące życie codzienne mieszkańców Dobczyc i najbliższej okolicy, atrybuty towarzyszące świętowaniu, a także poznać rzemiosła, które przez kilka stuleci były podstawą rozwoju gospodarczego miasta.
Budynek, w którym można zobaczyć wystawę „Ziemia żywicielka” opowiadającą o lokalnym rolnictwie i hodowli, pochodzi z 1890 roku. Pierwotnie pełnił funkcję sernika (serownika) – miejsca, w którym przechowywano sery, a później kurnika. Został przeniesiony z Brzezowej z folwarku Gaik, którego tereny zostały zalane wodami Jeziora Dobczyckiego.
W domu mieszkalnym z Dobczyc, pochodzącym z II połowy XIX wieku, zaaranżowano wystawę „Koniec/Początek”, która przenosi zwiedzającego na pogranicze życia i śmierci.
W wiatach zgromadzone zostały narzędzia rolnicze, środki transportu i inne obiekty, których przeznaczenie i działanie dla współczesnych ludzi jest prawdziwą zagadką.
Warto także zwrócić uwagę na kamienną kapliczkę słupową – element bardzo mocno wpisany w polskie krajobrazy. Zwieńczony krzyżem słup, z zatartymi przez czas płaskorzeźbionymi przedstawieniami pasyjnymi, datowany jest na 1604 rok. Został tu przeniesiony z majątku Gaik w Brzezowej.

Galeria zdjęć archiwalnych

Share

mini logotypy 1

Scroll top