Muzeum Dwór w Dołędze - Skansenova

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.

Muzeum Dwór w Dołędze

dolega bar

There is no translation available.

Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Dwór w Dołędze – został otwarty po generalnym remoncie jesienią 1981 roku. Dzięki współpracy z ostatnią właścicielką dworu Jadwigą Tumidajską powstała stylowa ekspozycja wnętrz muzealnych. Do jej stworzenia wykorzystano przedmioty i pamiątki historycznie związane z tym miejscem. XIX-wieczne meble, obrazy, rysunki, broń i inne realia z epoki tworzą oryginalne wnętrza, z tradycyjnym układem pomieszczeń i podziałem na części oficjalną (jadalnia, salon, gabinet), prywatną (pokoje właścicieli dworu) i gospodarczą (kuchnia, spiżarnia itd.).

Ekspozycja muzealna mieści się w drewnianym, pierwotnie modrzewiowym, szlacheckim dworze, wzniesionym w 1848 roku przez Marię i Aleksandra Güntherów. Ślub wzięli w kościele w pobliskim Zaborowie i jako pierwsi zamieszkali w nowo wybudowanym budynku, który zasadniczo nie zmienił swojego układu do dzisiaj.

Na ścianie salonu wiszą ich podobizny. Zostali sportretowani w dojrzałym wieku. Spokojnie spoglądają w przyszłość, jeszcze nie wiedzą i nie przeczuwają burzliwych czasów, historii mieszkańców dworu i ich gości, następujących po sobie wojen i wydarzeń, których niemym świadkiem będzie ich dom. Położony na uboczu, z dala od ważnych ośrodków, na granicy trzech zaborów – jest bogaty w historie.

Dwór powstał w miejscu wcześniejszego, nieistniejącego już obiektu, który został splądrowany i zniszczony w czasie rzezi galicyjskiej. Teofil Pikuziński – syn właścicieli pierwszego dworu w Dołędze, Justyny z Bartkowskich i Juliana Pikuzińskiego – był jedną z tragicznych ofiar tego wydarzenia.

Na przestrzeni wieków dwór pełnił funkcję ważnego ośrodka politycznego, m.in. w czasie powstania styczniowego. To tu przez krótki czas gościł Marian Langiewicz, tutaj także przyjmowano i udzielano pomocy medycznej rannym powstańcom. Po śmierci Aleksandra majątkiem zarządzał Władysław Günther, a później Franciszek Wolski, mąż Ludwiki Güntherównej.
Maria Güntherówna, córka Aleksandra i Marii Güntherów, wyszła za mąż za Ignacego Maciejowskiego. Był to z pewnością jeden z ciekawszych okresów w życiu mieszkańców dworu. Gościli tu wtedy m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Miciński, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Tadeusz Boy-Żeleński i Jacek Malczewski.
Mężem drugiej z panien Güntherównych, Ireny, był profesor UJ Michał Siedlecki, który pozostawił po sobie liczne pamiątki, do dziś obecne w dworze.

Każda z przebywających tu postaci wniosła w to miejsce swoją energię i własną opowieść. Losy postaci przeplatają się, tworząc zawiłe historie.

Zawsze gościnna i otwarta dla wszystkich wędrowców Dołęga, wita szeroko otwartą bramą, podjazdem prowadzącym bezpośrednio pod ganek z portykiem kolumnowym. Bryła dworu znakomicie koresponduje z parkowym otoczeniem, starymi drzewami, rabatami kwiatowymi i z gazonem przed wejściem. Alejki parkowe prowadzą do spichlerza zbożowego, chaty chłopskiej i sąsiedniej kapliczki.

To miejsce pełne nostalgii, jesienią spowite we mgle, opowiadające o czasach, które minęły. Wraz z wybuchem II wojny światowej ten rozdział historii dworu, razem z ziemiaństwem i polską kulturą szlachecką, bezpowrotnie został zamknięty.

Teraz Muzeum pisze własną historię.

Galeria zdjęć archiwalnych

 

Share

mini logotypy 1

Scroll top